OPIS PROJEKTU app

ARCHEOLOGICZNE PRZYWRACANIE PAMIĘCI O WIELKIEJ WOJNIE. Materialne pozostałości życia i śmierci w okopach na froncie wschodnim oraz stan przemian krajobrazu pobitewnego w rejonie Rawki i Bzury (1914-2014).
Projekt pod patronatem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie
Finansowanie: Narodowe Centrum Nauki
Rodzaj projektu: HS SONATA BIS
Czas trwania projektu: 2014-2018
kierownik projektu dr Anna Zalewska (IA UMCS, IAE PAN)
kontakt: azalew@op.pl
 
Cel prowadzonych badań:
Zasadnicze cele projektu to: przywrócenie pamięci o froncie wschodnim pierwszej wojny światowej nad Rawką i Bzurą; wzbogacenie wiedzy o życiu  i śmierci żołnierzy w okopach; zaktualizowanie wyobrażeń o specyfice, znaczeniach i następstwach działań zbrojnych, jakie miały miejsce w rejonie Rawki i Bzury przed stu laty.
Dzięki realizacji projektu możliwe będzie wykazanie kryjącego się w archeologii potencjału kształtowania:
z jednej strony wiedzy szczegółowej (również odnośnie bliskiej przeszłości, ze szczególny uwzględnieniem ataków gazowych na froncie wschodnim);
z drugiej zaś strony współczesnej wrażliwości i świadomości historycznej Polaków i społeczności międzynarodowej.
Zastosowana metody badawcze:
Cele badawcze projektu będą realizowane z użyciem najnowocześniejszych znanych nam metod i strategii badawczych. Po sfinalizowaniu kwerendy źródłowej  i określeniu aktualnego stanu wiedzy na temat działań wojennych, wytyczony obszar zostanie poddany wnikliwej analizie z użyciem metod nieinwazyjnych. Jest to zadanie dla historyków, polemologów, badaczy wojskowości i konfliktów, ale także zaangażowanych archeologów.
Następnie, w wyniku zastosowania metod nieinwazyjnych (w tym skaningu laserowego powierzchni ziemi (LIDAR); badań geofizycznych; magnetycznych i georadarowych) – zgromadzony zostanie zasób danych na temat aktualnej kondycji badanego obszaru (w tym śladów ingerencji w strukturę powierzchni ziemi). Chorologiczna i chronologiczna interpretacja danych pozwoli na zadokumentowanie materialnych pozostałości cmentarzy, mogił, okopów, umocnień, ziemianek, lazaretów i potencjalnie wielu innych obiektów powstałych w latach 1914 i 1915 oraz, co nie wykluczone, szczątków zaginionych w akcji ofiar wojny.
W dalszej fazie realizacji projektu poprzez korelowanie różnego typu informacji źródłowych, nastąpi określenie: stanu przemian badanego krajobrazu pobitewnego oraz cech procesów antropogenicznych zachodzących na tym obszarze (1914-2014). Na tym etapie badań możliwe będzie precyzyjne wskazanie miejsc, które zostaną przebadane z zastosowaniem metod inwazyjnych, zgodnie z dyrektywami „konserwacji zapobiegawczej” i ze szczególnym uwzględnieniem miejsc najbardziej narażonych na całkowite zniszczenie.
Specyfika badań oraz wyjątkowość materialnych korelatów Wielkiej Wojny, które do tej pory nie były poddawane w nauce polskiej tak kompleksowej refleksji, dostarczy materiału do istotnej w sensie poznawczym i społecznym publikacji, w której zostaną przedstawione wyniki badań.

Leave a Reply

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.