WARSZTATY TERENOWE: pt. TO TU! Leśnym szlakiem życia i śmierci w okopach pierwszej wojny światowej + Promocja książki pt. „WIELKA WOJNA nad Rawką i materialne po niej pozostałości” (Warszawa 2014) 0

POLSKO NIEMIECKIE WARSZTATY TERENOWE:

ARCHEOLOGIA JAKO ANTIDOTUM NA ZAPOMNIENIE I WANDALIZM 

KIEDY: 25 lipca 2014 i 26 lipca 2014
GDZIE: BOLIMÓW I OKOLICE
CO: POLSKO NIEMIECKIE WARSZTATY TERENOWE:
pt.
TO było właśnie TU!

DZIAŁANIA EDUKACYJNE Z UDZIAŁEM GOŚCI Z NIEMIEC I MŁODZIEŻY BIORĄCEJ UDZIAŁ W DOTYCHCZASOWE REALIZACJI PROJEKTU ORAZ INNYCH OSÓB OTWARTYCH NA ZBLIŻENIE SIĘ DO PROBLEMU TRUDNEGO DZIEDZICTWA

(zainteresowani uczestnictwem proszeni są kontakt z azalew@op.pl)

plan:
25 lipca 2014 r. (piątek – cały dzień)
objazd miejsc naznaczonych historycznie wraz z grupą historyczną z Niemiec
miejsce zbiórki: rynek w Bolimowie

Trasa śladami 38 dywizja, którą  reprezentuje zaproszona przez nas grupa rekonstrukcyjna z Niemiec:
Bolimów- Skierniewice -Rawa – Żydomice (wzgórze 10) -Rawa cmentarz Tatar, na granicy Rawy Mazowieckiej i wsi Chrusty (jedzie się ulicą Katowicką) – Tomaszów.
lub wariant rozszerzony o Cielądz (cmentarz wojenny)
Z Żydomic jedziemy na Cielądz potem na zachód na Chociw a tam skręcamy na drogę do Inowłodza. w Inowłodzu cmentarz z czasów Wielkiej Wojny i kościół św Idziego z widocznymi śladami ostrzału sprzed stu lat – z Inowłodza na Tomaszów bezpośrednio!  38 dywizja którą reprezentują goście z Niemiec przez  pół roku była przerzucana od Pilicy po Rawę.

KONCEPCJA TRASY: Piotr Moskwa

26 lipca 2014 r. (sobota – 9:00-13:00)
miejsce zbiórki: rynek w Bolimowie
WSTĘP/ WPROWADZENIE (Anna Zalewska) w jednym z miejsc historycznie naznaczonych przy rynku w Bolimowie

Następnie wyruszamy na Cmentarze Wojenne i do lasu – na rekonesans terenowy, szlakiem edukacyjnym prowadzącym przez Przydrożne Lekcje Historii, które przygotowaliśmy w trakcie realizacji projektu. Pokażemy też inne znaczące miejsca, bez których poznania – zrozumienie wyjątkowości tego miejsca na ziemi byłoby trudniejsze.

prowadzenie: Stanisław Kaliński, Anna Zalewska
będzie nam towarzyszyła osoba tłumacząca na j. niemiecki

WARSZTATY TERENOWE: pt. TO TU! Leśnym szlakiem życia i śmierci w okopach pierwszej wojny światowej – z udziałem wcześniej zapisanych osób z Polski i Niemiec. Do udziału w warsztatach zaproszeni zostali wszyscy, którzy zaangażowali się w realizację projektu m.in. poprzez czynne uczestnictwo w warsztatach pt. Upamiętnianie przez działanie czy w konkursie pt. Pierwsza wojna światowa nad Rawką i Bzurą. TO było właśnie TU! oraz 23 Gości z Niemiec, którzy potwierdzili swój przyjazd.

Przystanki sobotnich warsztatów:

1. BOLIMÓW

2. WÓLKA ŁASIECKA KRIEGERFRIEDHOF

3. BOLIMOWSKA WIES KRIEGERFRIEDHOF

4. BORZYMOWKA KIEGER- FIEDHOF UND BORZYMOW SCHLACHT

5. HUMIN KIEGERFIEDHOF UND SCHLACHT 31.01.1915

6. GUZÓW—RUSSICHER MASSENGRAB UND GASANGRIFFE

7. SCHUTZENGRABEN UND RUSSISCHER FRIEDHOF

8.  KRATER JAGERNASE

9. KRIEGERFRIEDH OF JOACHIMOW MOGIŁY

KONCEPCJA TRASY: Stanisław Kalinski

 

Promocja książki
pt. „WIELKA WOJNA nad Rawką i materialne po niej pozostałości”, Seria: Przydrożne Lekcje Historii. Bitwa nad Rawką 1914-1915, autorzy: Anna Zalewska, Stanisław Kaliński, Jacek Czarnecki, Warszawa 2014.

Publiczne ogłoszenie wyników konkursu
pt. Pierwsza wojna światowa nad Rawką i Bzurą. TO było właśnie TU! oraz wręczenie nagród na Rynku Głównym w Bolimowie lub w miejscu rekonstrukcji (Inscenizacji Historycznej) (w odległości 5-20′ od rynku) – w zależności od pogody i preferencji uczestników. Precyzyjna lokalizacja działań: wiadomość w GOK Bolimów

oprac. Anna Zalewska (pomysłodawczyni i kierownik projektu)

http://fwpn.org.pl/kalendarium/polsko-niemieckie-warsztaty-terenowe-archeologia-jako-antidotum-na-wandalizm-i-zapomnienie-zz91ya

fwpn

wynajem autokaru na 25 i 26 lipca oraz druk książki w 500 egz. możliwy był dzięki dofinansowaniu projektu przez FWPN

Przygotowanie warsztatów, w tym opracowanie merytoryczne trasy, zebranie źródeł oraz przygotowanie materiałów (tzw. handouts) stanowi wkład własny wykonawców projektu oraz Piotra Moskwy.